A szülési terv
A szülési terv elkészítésének számos haszna van. Leginkább az, hogy pszichésesn felkészíti a kismamát a szülésre. Egyfelől az anyuka (joggal) gondolhatja úgy, hogy ő mindent megtett annak érdekében, hogy felkészüljön a szülésre. Másfelől, hogy úgy érezhesse, kézben tartja szülés folyamatát, már amennyire ez lehetséges. Mindkét érzés segíthet oldani a szülést megelőző és azzal kapcsolatos szorongást.
Egy szülési terv elkészítéséhez kutatásokat kell végezni. No, nem kell megijedni, nem egyetemi szakdolgozathoz szükséges előkészületekről van szó. A terv elkészítéséhez azonban tudni kell, hogy hogyan is zajlik egy szülés, milyen beavatkozások fordulhatnak elő. Természetesen ehhez nem kell egyetemi jegyzeteket beszerezni, elég a kerületi könyvtárból kikölcsönözni egy szülésre felkészítő könyvet, ha még nem lenne (elég) otthon és elbeszélgetni egy kicsit a szülésszel vagy a terhesgondozást végző védőnővel.
Majd mindent összegezve tisztázni kell néhány, a szüléssel kapcsolatos kérdést mind az anyuka, mind a kórház számára.
A szülési terv kitérhet arra:
- hogy kiknek a jelenlétére számítunk a szülőszobában, pl apuka, dúla
- szeretnénk-e fájdalomcsillapítást kérni, és ha igen, mit
- mik azok a beavatkozások, amiket lehetőség szerint elkerülnénk (pl.: gátmetszés, császármetszés)
- milyen pozicióban szeretnénk illetve nem szeretnénk lenni
- szeretnénk-e köldökvért levetetni, tervezzük-e őssejt tárolását
- ki vágja el a köldökzsinórt
- ki hozzon meg az egészségünkkel és a kisbabánk egészségével és életével kapcsolatos döntéseket, ha esetleg elvesztenénk az eszméletünket a szülés alatt.
Természetesen, ahhoz, hogy az anyuka egy reális szülési tervet tudjon írni, fontos, hogy tisztában legyen a lehetőségeivel és a körülményeivel, amik majd szülés tervezett helyszínén fogadják majd. Ajánlatos, hogy a terv barátságos hangvételben íródjon, hiszen az is a kommunikáció egy formája. A szülést megelőzően érdemes tájékoztatni az orvost a szülési terv készítéséről, sok félreértést lehet rögtön megspórolni.
Szerencsés esetben azonban elő sem kerül a szülési terv, mert minden megy majd a maga természetes, egészséges módján.
Ajánló
GYORSKERESŐ
mom ON board
babamama CSOMAG #mindengyermekegyenlő
babamama CSOMAG - TÁMOGATÓI PROGRAM #mindengyermekegyenlő
Napi
Mennyi múlik azon, hogy tudatosan figyeled magad. Hogy egyszerűen nem engeded meg magadnak azt, hogy elsunnyogd, hogy valami bánt. És igen, figyelni az érzéseidet tök szuper dolog, nyitottnak lenni meg egyenesen a megoldáshoz vezet, hiszen ha várod, jönni fog.